همه چیز درباره محصولات ضدآب

دسته بندی ها : دانستی ها ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ hoobital 3168 بازدید

 

اکثر ما هنگامی که قصد خرید هندزفری خوب برای باشگاه و یا یک اسپیکر پرقدرت برای کوهنوردی و … میخواهیم، دنبال موارد ضدآب و ضدضربه میگردیم، درحالیکه اطلاعات کافی از درجات ضدآب این محصولات نداریم. پس با ما همراه باشین تا شما رو با درجات ضدآّب محصولات آشنا کنیم :

اگر بخواهیم در یک جمله ضد آب بودن یک وسیله را توضیح دهیم باید نوشت که ” آب نمیتواند خرابش کند “.
با توضیح علمی میتوان هر وسیله ی الکترونیکی را که در برابر فشار آب مقاوم است ” ضد آب ” بیان کرد. یعنی حتی اگر این ضد آب بودن وابسته به کمترین میزان زمانی و کمترین حالت فشار آب باشد ولی دستگاه را دچار سوختگی های قطعات نکند، ضد آب بودن آن تایید شده است

 

 

در این مطلب به دنبال بیان توضیحاتی درباره ی ضد آب بودن اسپیکر ها و هندزفری ها و فواید آن هستیم. میزان مقاومت یک وسیله الکترونیکی از کمترین حالت به بیشترین حالت با گواهینامه ای مشخص میشود که توسط متخصصان تست شده است و با حروف اختصار “IPX” تعیین میشوند که مخفف جمله ی “International Protection” به معنی محافظت بین المللی است. در مقابل این سه حرف به ترتیب از کمترین به بیشترین حالت ضد آب بودن یک وسیله، با اعداد 1 تا 8 معنی میشوند. به ترتیب از کمترین تا بیشترین حالت ضد آب بودن را با گواهینامه های تایید شده ی جهانی با معنی کامل بدانید:

IPX0

این گواهینامه مشخص میکند که وسیله به طور کلی ضد آب نیست.فقط در مقابل خیس شدن مقاوم است و این حروف اختصاری کمترین حالت ضد آب بودن را نشان میدهند.

IPX1

به معنی مقاوم بودن وسیله در مقابل قطرات آب است.به عبارتی دیگر اگر اسپیکری دارید که در قسمت ضد آب بودن آن این عبارت نوشته شده است میتوانید از آن در حمام استفاده کنید بدون نگرانی از خرابی ناشی از فشار آب.

IPX2

مقاوم در برابر سقوط قطرات آب بر روی وسیله در حالی که روشن است و در بهترین حالت استفاده از آن هستید.فشار قطرات آب بر بلندگوهای اصلی دستگاه تاثیری بر کارکرد آن نخواهد داشت.

IPX3

در مقابل فشار اسپری آب عمودی تا 60 درجه به خوبی مقاوم بوده و بهترین حالت استفاده از وسیله ای که با این گواهینامه مشخص شده است در مکان ها نزدیک به آب مثل استخر و ساحل است.حواستان باشد محوطه ی نزدیک به آب اما برای این دسته وسایل خطرناک است.

IPX4

مقاوم در برابر پاشش آب در هر حالتی بر روی بلندگوهای اصلی دستگاه چه زمانی که وسیله روشن باشد چه خاموش .این گواهینامه تعادل ضد آب بودن یک وسیله است.محصولی که از این گواهینامه بهره مند باشد بدون نگرانی از خیس شدن و آب خوردگی میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

IPX5

محصولی که از این گواهینامه برخوردار باشد در برابر فشار خطی آب مقاوم است.به محض برخورد فشار خطی آب به وسیله ای که از این گواهینامه بهره مند باشد آب به اطراف پرتاب شده و اگر به دورن آن نیز نفوذ کند نمیتواند برای خرابی آن کاری از پیش ببرد.

IPX6

مقاوم در برابر فشار خطی و قدرتمند آب بر روی بدنه و بلندگوهای اصلی.این گواهینامه به طور کلی از پایه ضد آب بودن یک وسیله را تایید میکند و شروع بهترین گواهینامه های مقاومت در برابر آب از این گواهینامه شروع میشود.

IPX7

تا ارتفاع یک متر به مدت 30 دقیقه به طور کامل ضد آب بوده و به عبارتی امنیت کامل را در مقابل خرابی ناشی از آب زدگی را داراست.همچنین محصولی که دارای این گواهینامه باشد در برابر گرد و غبار نیز مقاوم بوده و هیچ خرابی صوتی ناشی از فشار غبار و خاک آلودگی وجود نخواهد داشت.

IPX8

تا ارتفاع بیش از 3 متر تا مدت 30-40 دقیقه ضد آب بوده و به عبارتی دیگر ضد آب تمام عیار است! هیچ فشار آبی،هیچ فشار گرد و غباری و هیچ ضربه ای نمیتواند جلوی پخش صدای اسپیکری را که دارای این گواهینامه است بگیرد.بهترین نوع مقاومت یک دستگاه در برار فشار آب با این گواهینامه ی جهانی مشخص میشود.

حالا با دانستن تمام موارد بالا میتوانید به راحتی برای خرید یک هندزفری یا اسپیکر ضدآب اقدام نمایید. فقط در نظر داشته باشید. این گواهینامه ها برای محصولات اورجینال تعریف درستی دارند، و دلیل آن این است که محصولات اورجینال در کارخانه های معتبر و طبق استانداردهای جهانی تولید میشنود.
و در پایان در نظر بگیرید که بهتر از در زمان نزدیکی به آب، درپوش شارژ دستگاه بسته باشد.

hoobital

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0